За нас

Комисията за защита на потребителите (КЗП)

е специализиран държавен орган, прилагащ законодателството за защита на потребителите в Република България и осъществяващ административен контрол върху целия вътрешен пазар. Основната цел на този контрол е да създаде среда, където потребителите да се чувстват спокойни и сигурни. КЗП притежава компетенции по 11 закона - Закон за защита на потребителите и 10 секторни закона.

Законодателната уредба на правата на потребителите включва и задълженията на търговците, съставите на административните нарушения и предвидените за тях санкции.

Основните дейности на Комисията за защита на потребителите са надзора на пазара за опасни стоки, контрол върху нелоялните търговски практики, отстраняване на неравноправни клаузи в общите условия на потребителските договори и продажбите от разстояние.

КЗП е също така и координатор и контактна точка по три основни информационни системи за обмен на информация в рамките на ЕС по отношение на безопасността на стоките.

Правомощия на КЗП

Комисията за защита на потребителите (в качеството ѝ на контролен орган) има вменени определени правомощия, поради което при сезиране на институцията с искане за съдействие трябва да знаете:

• КЗП извършва проверки за спазване на конкретни законови изисквания, попадащи в сферата на компетентност на институцията;

• с извършвания контрол КЗП цели да гарантира дейност на търговеца съобразно законовите изисквания;

• акцент в дейността на КЗП са превантивните действия, с които се осигурява спазване на закона и гарантиране на правата на потребителите;

• оказва съдействие за решаването на възникнали спорове между потребители и търговци във връзка с гаранционната отговорност, правото на рекламация на стоки и услуги, неравноправни клаузи в договори с общи условия и др.

• ако случаят се отнася за възникнал гражданскоправен спор, КЗП не може да инициира проверка.

Гражданскоправният спор може да бъде уреден по пътя на преговорите между страните или в едно евентуално съдебно производство по гражданско дело съгласно реда и условията на Гражданския процесуален кодекс /ГПК/.

• в качеството си на административен орган, КЗП не разполага с правомощия да се произнася по частноправни спорове;

• КЗП няма възможност да присъжда в дадена полза или ущърб;

• в хода на извършвана проверка, КЗП не може да задължи някоя от страните да извърши конкретни действия, да заплати неустойка или обезщетение;

© 2024 Комисия за защита на потребителите